Ģenerāļa Kureļa grupas štāba adjutanta virsleitnanta Jāņa Gregora dienasgrāmata (oktobris).
___________________________________________________________________

 

Oktobris

5.

Bija izdevība būt Rīgā 4.oktobŗa pēcpusdienā un 5.okt. rītā. Tā vairs nav mūsu Rīga. Ielas pelēkas, tumšas. Vietās, kur tilti šķērso kanāli, iebūvēti tanku aizsprosti. Kr.Barona iela pie kanāla satiksmei pilnīgi slēgta. Tramvaji vairs neiet, kustība ierobežota, izņemot krustceļus un abus tiltus pār Daugavu, kur plūst nebeidzamas auto kolonas. Otrā un trešā oktobrī sākusies obligātā iedzīvotāju evakuācija uz Vāciju ar kuģiem. Pirmdien paziņots 2. un 4.iecirknim, bet 4.okt. agrā rītā arī 3.iecirknim. Kādā mājā ieradušies latviešu policisti ar paziņojumu, lai sasaiņo mantas triju stundu laikā un gaida transporta līdzekļus, lai viņus ar mantām novestu uz ostu un ar kuģiem uz Vāciju. Bija jātaisās visiem iedzīvotājiem līdz 55 gadu vecumam. Policists, kas paziņojis, bijis piedzēries un mēģinājis ieskatīties istabās. Pēc dažām stundām atkal atnākuši pārbaudīt un brīdinājuši, ka žandarmi paņemšot tāpat, vai mantas ir sasaiņotas, vai nav. Ļaudis, kas gribēja palikt šeit, ir pilnīgā izmisumā. Atkal Rīgā var vērot tās pašas bezcerību sejas, ko varēja redzēt boļševiku laikā. Otrā un ceturtā iec. ļaudīm bijis jādežūrē pie saiņiem, kas nolikti gar ielu malām, lai sagaidītu transportu. Ļaudis nogaidījušies visu gaŗo nakti un sagājuši atpakaļ dzīvokļos, pēc tam atkal izdzīti ārā. Tā tas turpinās visas dienas. 4.oktobrī ap plkst. diviem žandarmi ielenca ielas, aizturēja gājējus vīriešus, parasti vidējos gados un sagrupēja tos pakāpeniski vārtu telpās. Aizturēšana notika Valdemāra ielā un arī šo rindu rakstītājs Gregors tika aizturēts un vēlāk atlaists. Jādomā viņa vecuma un komandējuma apliecības dēļ. Vēlāk noskaidrojās, ka aizturētie nogādāti uz prefektūru un no turienes uz kuģiem. Nekādas izrunas nav līdzējušas. Bija nepārbaudāmas ziņas, ka prefektūrā kādi 3 jaunekļi nošauti. Žandarmērija nošāvusi kādu latviešu policistu Kadiķi, kas formas tērpā braucis uz velosipeda un neapturējis, domādams, ka uz viņu uzaicinājums mainīt virzienu neattiecas. Rīcība rada bezgalīgu izmisuma naidu un protestu. Sagaidāmi ekscesi.

6.

Noskaidrojies pilnīgi, ka pašpārvalde vairs nepastāv. Baumas dažādas. Andersons un Dankers esot aizbēguši uz Berlīni. Vidzemi pavēlēts evakuēt ar tādām pat metodēm kā Rīgu vai pat Krievijas pierobežu un Ukrainu. Sakarā ar vilcināšanos evakuēties, Carnikavā apšautas 4 ģim. Lēdmanes un Jumpravas pagastos daudzas mājas nodedzinātas. Iedzīvotāju, pat brīvprātīgo bēgļu, aizvākšana caur Rīgu notikusi ar smagiem traucējumiem. Droši fakti - Vidzemes saimnieki ar pajūgiem, pāris govīm un ģimeni nonīkst Rīgas pievārtē 4-6 dienas, netiek izlaisti, atgriežas atpakaļ un pēc tam viņus par jaunu dzen prom pa to pašu ceļu - ar varu. Daudzos virzienos parādās pretrunīga rīcība!

Par 15.divīziju Vācijā pretrunīgas ziņas, viena daļa esot Türingā, otra “poļu koridorā”. Jaunos apmācot, vecie ejot lauku darbos. Pēc oficiālām ziņām apmācība un apbruņojums esot labi - kaujas spējas nogatavojoties ap 1.janv. vai 1.febr.

Ģenerālis Bangerskis uzskata, ka visiem latviešiem jāiet prom uz Vāciju, lai atgrieztos kaut vai pēc 30-40 gadiem! Vai tas vecis traks!

No militārā viedokļa Baltijas telpu vairs neatmaksājoties sargāt, vienīgi varbūt no polītiskā - kādu mums nezināmu polītisku iemeslu dēļ.

Šeit izplatītas baumas, ka nevis krievi, bet angļi ieņēmuši Somijā Hanges pussalu un pārvērtuši to par atbalsta punktu.

Vācu iestādes sajaukušas aizmuguri - rīkojas armija, policijas formācijas un civīlie varas vīri katrs par sevi. Aizmugurē apātija un ilgas pēc dzimtenes, negrib kaŗot.

7.

Rīgas piespiedu evakuācijas norise noskaidrojās ar baigu nopietnību. Vācu valdība spraudusi par mērķi evakuēt visus iedzīvotājus no 14 līdz 55 gadiem, kas arī paziņots. Evakuācija notikšot ar kuģiem no Rīgas ostas, vidzemnieki braukšot ar pajūgiem tieši uz Vāciju. Rīgā vien vēl ir vairāk kā 200.000 iedzīvotāju. Tā tad, kā lai evakuē 120.000 līdz 150.000 iedzīvotājus, tas nav reāli. Tomēr, žandarmerijas daļas brutāli ielenc kvartālus, aptura vīriešus, sievietes retāk, un neievērojot dokumentus, aizved visus uz pili, tur sastāda grupas un ar konvoju aizved uz kuģiem. Atsvabinātas ir tikai atsevišķas personas, par kuŗām darba devēji, parasti vācu iestādes, rūpējušās. Ģimenes varot izsaukt pa telefonu, lai atved nepieciešamās drēbes. Ģimenes locekļi varot arī braukt līdzi, bet kopā nebūšot, jo saķertie esot norīkoti speciāliem uzdevumiem, kā tādi, kas izvairījušies no darba un pienākumiem. Šīs akcijas norise oficiāli dokumentēta rādio ziņojumā un pēc tam parādījusies Deutsche Zeitung im Ostland. Šī ziņa izsauc smagu depresiju latviešos. Ka daudzi bēg no boļševikiem, to zina visi, bet viņi dara to kā brīvi ļaudis. Šādu vergu ķeršanu pie mums ir pastrādājuši ne tikai boļševiki, bet tagad arī vācieši. Vai tiešām mums jāuzņemas izmisuma cīņa pret šo drausmīgo izturēšanos, izredzes nav. Tā ir apzināta provokācija! Saķerto skaitu oficiāli novērtē ap 5300 personām, kas transportējamas ar kuģiem. Vācieši, tāpat kā krievi, piekopj tukšas zemes polītiku. Lai kas notiek, tauta nedrīkst savu zemi atstāt, un noziedzīgi domā tie “latvieši”, kas visas tautas evakuāciju uzskata par izvairīšanos no Sibīrijas vai nāves, jo Vācija esot tuvāk par Sibīriju.

Cik vērojams, tad Rīgā ir notikusi atsacīšanās kāpt kuģos, kas apspiesta ar bruņotu varu. Runā par kādām izklīdušām formācijām, kas īpaši gūstītas. Fakts ir tas, ka ap 60 latviešu kaŗavīru, sakalti rokas važās, dzīti pa Rīgas ielām virzienā uz ostu. Ar to sakarā ziņas par kādu kazarmju nodedzināšanu.

Arī Duntes ielā iznākusi plašāka apšaudīšanās nekā tas ir rakstīts laikrakstā Tēvija. Pret rīdziniekiem esot piedraudēts lietot asaru gāzi un granātas. Tas ticams, jo gluži tas pats noticis Jelgavā, kad pret nelaimīgiem, kas patvērušies pagrabos un gāzu patvertnēs sviestas rokas granātas, kas sašķaidījušas desmitiem cilvēku atsevišķā telpā. Ar vācu metodēm paredzēts dzīt pa ceļiem visus latviešus sākot ar Vidzemi, tad Rīgu, tad Kurzemi. Ar to ved sakarā latviešu policijas vienību un kaŗavīru atbruņošanu un izsūtīšanu uz Dundagu un Ventspili, pēc tam ar kuģiem tālāk. Motīvs esot tas, ka par katru cenu jāpiepilda Vācija ar darba vergiem nākošai pretofensīvai. Kapteinis Upelnieks aizbrauc uzņemt sakarus ar apriņķu priekšniekiem un aizsargiem Kuldīgas, Aizputes un Liepājas apgabalos.

8.

Vācu agresija pastiprinās. Valodas atklīdušas arī laukos. Ir baumas, ka bēgļus, kas saradušies Kurzemē, virzīs tālāk uz prūšu robežām.

Pienāk ziņas, ka uz rietumiem no Šauļiem sākusies krievu ofensīva. Ķegums, Sigulda un virkne citu pilsētu kritušas. Noskaņojums baigu nojautu pilns, bet mentalitāte nostiprinājusies: daudzi kārtīgi tautieši grib cīnīties kaut vai pašas cīņas dēļ - par kapa vietu Latvijas zemē.

Vakarā bija komandieru apspriede: mūsu mērķi, mūsu taktika, mūsu izredzes, mūsu cerības. Konkrēta izlemšana atlikta uz rītdienu. Noklausījāmies kapt. Upelnieka ziņojumu par braucienu. Domas pa apriņķiem dalās, kāda kuŗā mentalitāte. “Uz Sibīriju tālāk kā uz Vāciju”.

9.

Ogre kritusi. Krievi laužas uz Tilzīti, Klaipēdu, Liepāju. Lai brīvprātīgi katrs izšķiras par sevi, bet latvietis nevar pieļaut ne krievam, ne vācietim lemt par viņa būt vai nebūt. Mēs protestējam pret abu varmācībām. Ir ziņas, ka apriņķa policijai uzdots izdarīt visu bēgļu un civīliedzīvotāju evakuāciju, pielietojot visbargākos līdzekļus, nepaklausīgo apšaušanu uz vietas, tāpat nespējīgo un slimo. Gluži tāpat, kā to stāsta acu liecinieki, kas redzējuši gūstekņu apšaušanu, kas nevarējuši tikt līdzi kolonai. Tā ceļā no Odiņiem līdz Slokai nošauti divi gūstekņi, kas nav varējuši tikt līdzi. To redzējusi mūsu otrā kolonna.

Apriņķa policija nav uzņēmusies minēto akciju. Tad paziņots, ka žandarmi tikšot vēl labāk galā. Bija apspriede, kuŗā pārrunājām radušos situāciju. Kapteinis Upelnieks aizbrauca uzņemt sakarus ar Ventspils aizsargiem un apriņķa policiju. Nedēļas laikā pa Rīgas tiltiem pārgājuši 74.000 bēgļu pajūgu.

10.

Apstiprinās ziņa, ka mēs atrodamies ielenkumā. Boļševiki pievirzījušies Kuršu jomai un Baltijas jūrai ap Palangu.

Sakarā ar stāvokļa maiņu bija apspriede un kapt. Upelnieka ziņojums. Izsūtīti vietraudži, lai atrastu izdevīgākus apmešanās noteikumus. Jāuzņemās arī rūpes par bēgļiem, kas saistījušies ar mums. Bēdīgi vērot, cik necienīgi izturas dažas personas pret bēgļiem. Jau agrāk minēju Aizkraukles pagasta vecākā Bērziņa vārdu, kas teica, ka katru bēgli vajaga ar rungu pavadīt - un tagad pats ir bēglis.

Smārdes mežsargs Šķipsna rupji noraida bēgļu bērniem malku, bet vācieši ņem paši, pat neprasa. Arī pret sargiem izturēšanās dažāda. Turības ierēdnis Rīgā Vējiņš kaut gan apsolījis Pāvulānam zāģus, pakavu naglas nav devis bez oficiāla raksta, kaut gan ģenerālis bija lūgumu uzrakstījis. Nevarēšot norēķināties ar Žani Spuru. Cēres pagasta Sumbriņu māju saimnieks paskaidrojis, ka viņš krāj un sargā savu mantu kamēr ir pats noteicējs un to nevienam nedos, bet ja viņa vairs nebūs, tad lai to ņem krievs vai vācietis. Arī princīpi!

Bēgļu evakuācija un vispār evakuācijas jautājums sakarā ar notikumiem frontē ir palicis līdzšinējā stāvoklī, kaut gan Rīgā vēl vakar dažos iecirkņos notikušas cilvēku medības. Mobilizēti darbam “Kurzemes dzelzceļa” būvei 1900-05.gadā dzimušie. Arī ģimenes varēšot braukt. Smaga un pelnīta neuzticība pārņēmusi latviešu tautu. Latvieši vāciešus novērtē vienādi ar boļševikiem, pat tie, kas agrāk vāciešus slavēja. Runā, ka Rīgā un vispār Latvijā, iesūtīta speciāla žandarmu grupa ap 8000 vīru, kas iesaukta par Bērtuļa žandarmeriju, kas uzņemoties uz sevi pēdējo cilvēku iznīcināšanas darbu, apmēram tā, kā tas bijis Krievijā. Sagaida, ka arī tos sadalīs pa pagastiem, ja vien frontes stāvoklis to pieļaus. Nāve tā vai tā. Atliek izmisuma cīņa. Stāsta, ka Dankers atteicies no sava posteņa. Latvijā viņš vairs neesot.

11.

Esam ielenkuma draudos. Vācu armijā vērojamas apmulsuma pazīmes. Vairākām kolonām kustība apturēta. Citas maina virzienu. Par asākām represijām, izņemot lopu - visu - atņemšanu, nedzird. Tomēr tos pašus atņemtos lopus dzinēji izdāvina katram, kas lūdz pa govij. Stāsta ka 3000 liels lopu bars iedzīts pļavā un atstāts, dzinēji aizbraukuši.

Ir tomēr atsevišķi, un tādi rodas katru dienu, kas grib cīnīties, kaut arī nav nekādas izredzes uz uzvaru. Viņi paši grib paturēt cilvēcīgās tiesības cīnīties un mirt kā brīviem latviešiem. Tādi piesakās no vietējiem un arī no bēgļiem. Mūsu leģionāri, liels procents, izklīduši pa mežiem un mājām. Kāds gadījums Paplakā:

vācu vienības naktī pazūd, lai tiktu cauri spraugai gar Klaipēdu, un latviešus pamet, lai gan līdz šim bija tos apsargājuši, lai nebēgtu. Sajukums! Leitnants N. atstāsta kāda latviešu virsnieka piedzīvojumus. Viņš saķerts Rīgā un dzīts uz kuģi, laimējies izbēgt iejaucoties pūlī. Virsnieks stāstījis, ka žandarmi saplēsuši dokumentus ko aizturētie uzrādījuši, pēc tam bez “dokumentiem” dzīti prom. Vietraudži atgriežas atpakaļ nometnē. Paredzama pārcelšanās uz citu vietu. Pamazām pārceļ apgādes bazi. Sarga N. ļaudis nošāvuši dienesta suni, kas viņiem uzbrucis. Īpašnieks bijis piedzēries. Anekdotiska epizode ar kareivjiem, kas grib padoties latviešu gūstā. Solījuma diena.

12.

Vācu karavīri, kas apmetušies mūsu tuvumā, lamājušies par to, ka pavēlēts atņemt viņu rādioaparātus un spuldzes, lai nevarētu klausīties ziņas.

Kapteinis G. stāstīja, ka Gauru pagasta iedzīvotāji, lielākā vairumā krievi, kas bijuši boļševiku samobilizēti, jau paspējuši ap 60 gabalu nokļūt vācu gūstā. Tie ir ievainoti un atradušies Smiltenes slimnīcā. Boļševiki viņus ielikuši soda rotā. Tie nedrīkstējuši iet uzbrukumā ar pārskrējieniem, bet bijis jāiet stāvus, un katru, kas mēģinājis gulties, šāvuši. Gauru pagasta iedzīvotāji aizdzīti uz Krieviju darbos. Esot bijušas arī plašas masu slepkavības. Boļševiki spiežas uz Liepāju no dienvidiem.

Ielenkums pastiprinājas, līdz ar to ielenkuma sajūta. Trūkst ziņu par citiem mūsu ļaudīm. Pārcelšanās sagatavošanas kārtībā.

13.

Latvijas melnā diena. No paša rīta diena sākas nelaimīgi, ltn. Morus pavisam nepieņemamā formā atsacījās no sarga pienākumiem. Šinī laikā, kad tas pavisam nav domājams, viņš lūdza trīs dienas atvaļinājuma ģimenes lietu kārtošanai. Kad ģenerālis to nedeva, tad paziņoja, ka viņš aiziet. Ltn. Morus jutās aizskarts par to, ka ģenerālis viņam atbildējis paceltā balsī. Arī ar kapt. Upelnieku saruna pieņēma crescendo toni un rezultātā ltn. Morus aiziešana no grupas. Lai ka būtu, ltn. Morus to nevajadzēja darīt. Aiziešana kvalificējama par dezertēšanu, kā to pats ltn. Morus apzīmēja un kapt. Upelnieks atbildēja: “Tas jūs arī esat!” Samierināšana nebija iespējama, kaut gan Morus no paša sākuma ir mūsu grupā. Žēl.

Arī Granta ģimene galīgi izšķīrusies par aizbraukšanu. Šeit ar patiesu cieņu jāatcerās Rubeni, it īpaši pirmās dienas. Laimīgi! Vakarā starp pl. 20.30 un 21.00 boļševiku radio izkliedza pasaulei Rīgas krišanu. Atkal jauna smaga posta iestāšanās mūsu dzimtenes sirdī. Lai Dievs žēlīgs Latvijai un latviešu tautai!

14.

Diena paiet Rīgas krišanas smagā jūtoņā, tomēr dzīve rit šeit tālāk. Vācu daļas piekopj to pašu darbību kā Vidzemē. Talsu kooperatīva mantas vienkārši atņemtas. Tas pats tuvākās dienās sagaidāms citās tirgotavās. Mūsu daļa ar P. un L. gādību dabū vienu otru derīgu mantu un pārtiku. Kāds evakuēta apriņķa priekšnieks N. pārdevis savu patšauteni par 5 pudelēm kandžas.

Novērojumi liecina, ka daudzas vācu mašīnas brauc ar Latvijas karodziņu, laikam drošības dēļ.

Pārcelšanās turpinās. Izplatītas baumas, ka identificēts arch. T.Grīnberga līķis starp daudziem citiem izskalotiem līķiem Liepājas jūrmalā. Vācu iestādes evakuējušas pret viņu gribu arī augstākus pareizticīgo un katoļu garīdzniekus.

Pienāk ziņas par Rīgas izpostīšanu. Saspridzinātas daudzas sabiedriskas ēkas.

Ieradās ltn. S., lai uzturētu kontaktu un dotu mums zināmu palīdzību.

15.

Saimniecības rotas komandieris Jansons atstāstīja gadījumu, ka dzīvoklī, kur viņš apmeties, agrā rītā piebraucis kāds vācu kaŗavīrs ar motorcikletu, domājams no garāmbraucēju tanku daļas, izvilcis revolveri un draudot ar nošaušanu pieprasījis sievietēm, kas bijušas divas, gulties un atļauties, ja nē, tad nošaušot. J. atvēris durvis un sācis lamāties. Uzbrucējs aizgājis tikai tad, kad pamanījis uz Jansona galda revolveri. Tādu faktu ir daudz, bet konstatēti viņi netiek. Apstiprinās ziņa par plašām saspridzināšanām Rīgā. Saspridzināti tilti, fabrikas, noliktavas un kultūras celtnes.

Jāatzīmē, ka Vandzenes un Valdemārpils kooperācijas darbinieki izrāda grupai pretimnākšanu. Arī citi darbinieki. Dundagas pils saspridzināta un arī labākās noliktavas nodedzinātas jau pirmajā uzbrukumā Jelgavai un Tukumam. Vācu kaŗaspēks vienkārši paņem no iedzīvotājiem to ko vēlās. Kādā nabadzīgā mazmājā atņemta vienīgā govs. To izdarījuši divi vācieši un divi krievi - Dundagā pie Otēm.

16.

Kāds dāņu šoferis, kas kalpo vācu daļā, stāstīja, ka viņš braucis cauri Rīgai 12.oktobrī un redzējis visai plašu saspridzināšanu. Cilvēki bēguši izmisumā no spridzinātām un citām ēkām, vācu žandarmi šāvuši uz tiem ar mašīnpistolēm. To apstiprina arī citas ziņas. Tukuma apriņķa priekšnieks noturējis savējiem pavisam nesakarīgu runu: lai nododot ieročus un bēgot uz Ventspili vai Liepāju, lai glābtos. Kad ļaudis protestējuši pret ieroču nodošanu, tad teicis, lai iemetot ezerā.

Pienāk ziņas no dziļākas aizmugures uz dienvidiem no Jelgavas. Krievu kaŗa vienības šaujot bez kāda mērķa. Frontes līnijā esot vairāk civīliedzīvotāju kā aizmugurē, aizmugure tukša. Privātos redzot maz, tie deportēti. Par saimniekiem vairākās mājās esot čekisti. Dažās mājās atstātas sievietes. Aculiecinieks redzējis kādu sievieti, kas bijusi izģērbta kaila, ar izplestām rokām un sašķiebtu kaklu, un šausmās un sāpēs kliegusi tā, ka klausītājam šermuļi gājuši caur kauliem.

Šeit jāatzīmē, ka Līdumnieka un citu grāmatu izdevējs Elmārs S. no latviešu patriota viedokļa ir pavisam neciešams tips, vāciešu rīcību, Rīgas izpostīšanu un iedzīvotāju terrorizēšanu viņš uzskata par dabisku, ierāvēja tips!

17.

Šodien pienāca kapt. M. oficiāls ziņojums par kareivja Artura Medņa, dz. 10.3.20. Kacēnu pagastā krišanu cīņā ar krievu bandītiem. Kāda mūsu sargu grupa nejauši uzdūrusies kādai krievu partizāņu grupai, kas Krastiņu mājās, tieši ziemeļos no Spāres ezera laupījuši. Izcēlusies apšaudīšanās. Mednis drošsirdīgi cīnījies, bet kritis no lodes, kas nākusi no otras krievu grupas, kas bijusi noslēpusies mežā. Krastiņu mājās bijuši četri bandīti, cik mežā nav zināms.

Šodien kritusi Rīgas jūrmala. Baumas par dažādām konferencēm starp krieviem un angļiem-amerikāņiem.

18.

Gara stāvoklis visai nospiests. Atsevišķas personas pārdzīvo dziļus dvēseles satricinājumus. Izpaužās skepse par mūsu iespējamībām. Ģimenes cilvēki norūpējušies par saviem ģimenes locekļiem. Grupa rosīgi strādā, lai iekārtotos jaunajās mītnēs. Vācu varasvīru runas radiofonā apstiprina domas, ka kaŗa darbība norit uz dzīvību un nāvi, un ka kaŗš tomēr var ieilgt, neraugoties uz pareģojumiem par gaidāmo izšķiršanos.

Grupu apsēduši bēgļi, kas lūdz padomu, un vīrieši, kas lūdz uzdevumu un grib cīnīties. Dienā nāk un iet vairāki desmiti cilvēku, gan sievietes, gan vīrieši, un cer uz labu drošinātāja vārdu, kas novērstu bezcerības sajūtu. Ak Dievs, kaut mums būtu šis vārds un ļaudis cīnītos par saviem svētumiem.

19.

Šodien ieradās robežsargi un ziņoja, ka visi latv. robežsargi ap 4000 - atlaisti. Visiem izdotas zīmes, ka viņi atvaļināti no dienesta, un ka viņiem jāpieteicas policijas iecirknī. Tas pavairo mūsu skaitu.

Vakarā notika apspriede ar plašām un dzīvām pārrunām. Nolēmām pastiprināt sakarus un sazināšanos.

20.

Ziņo, ka Liepājas baznīcā noticis dvēseles aizlūgums par dziedoni A.Kaktiņu un divi mācītājiem, kas ar evakuējamo kuģi noslīkuši. Viens no mācītājiem bijis Stange. Nepārbaudītas baumas. Arī valodas par noslīkušo arķibīskapu nav dabūjušas apstiprinājumu.

Mūsu kareivis M., kas automašīnā vedis savas un sabiedriskas mantas, pavisam cūcīgi apzagts. To izdarījis šoferis Ezeriņš.

21.

Šodien atkal baumas par starptautiskām konferencēm. Nav izredzes, ka Latvijai tās kaut ko dos. Bezcerīgais noskaņojums pastiprinājies. Iznāca gandrīz spēcīgāka sadursme ar vācu kaŗavīru grupu, kas mūsu apsargu gribējuši atbīdīt no apsargājamām durvīm, lai ar varu paņemtu sienu. Tikai piedraudot ar ieroču lietošanu, izdevās nodibināt kārtību.

22.

Sakarnieki atgriežās. Bija plašākas pārrunas. Cīnīsimies!

23. un 24.

Informācija par Kuldīgas un Aizputes apriņķiem. Aizsargu organizācija likvidācijas stāvoklī. Paziņots, ka jānodod ieroči. Rudbažos jānodod visi zirgi un govis. No Aizputes aizbraukuši daudzi pilsētnieki. Darbā redz tikai retu privātiedzīvotāju. No Kuldīgas aizbraukusi visa inteliģence. 23.okt. aizbraucis pēdējais ārsts. Evakuācija Liepājā norit ar traucējumiem. Bumbu terrors. Ļaudis Liepājā gan nonākuši, izmocījušies un brauc atpakaļ. Bijusi panika. Ļoti liela stingrība ar bencīnu. Aptur un apķīlā mašīnas. Apstiprinās ziņas par Aizsargu organizācijas izformēšanu. Nometnē ierodas Kārtības dep. dir. v.i. Ozoliņš, kas brauc garām mūsu nometnei pie atlikušajiem apriņķu priekšniekiem. Informē par stāvokli. Ģenerālim bija ar viņu saruna. Pašpārvaldes nav, departamentu arī nē. Kas tad ir Ozoliņš pats, ja departamenta nav!

25.

Kāds interesants fakts: skolotājs Bucēns, kravājoties prom, nejauši izmeta saini, kuŗā bija saglabāti komūnistu laika sarkanā papīra karodziņi, lai varētu lielīties ar “nopelniem”. Viņš pārcelts no T.

26.

Leitn. D. bijusi saruna ar savu labu paziņu virsnieku Jumi, kas ir nacionāls cilvēks. Tas viņam strupi pateicis: es braucu uz Vāciju, negribu izdarīt pašnāvību. Atbilde vismaz godīga, bet vai pareiza?! Par postu mēs uzņēmām savā pārziņā jēlspirta noliktavu, to gan atkal no mums pārņēma vācieši, bet tomēr vairāk simtu litru palika mums. Kapt. vairāk desmit litrus izlēja un sadedzināja. Pārvākšanās uz citu apgabalu rit pilnā gaitā.

27.

Raksturīgs kāda seržanta N. stāsts ko varētu stāstīt tūkstošiem leģionāru. Latviešu pulkus sagrāvusi atkāpšanās no Opočkas. Nebijis vadības. Dota, piemēram, pavēle - noturēties līdz plkst. 7.00, bet pēc tam nav sekojusi cita. Arvien radies sajukums, no kā latviešu daļas cietušas. Neviens par ielenktām daļām nav interesējies un ar to sākusies latviešu daļu traģēdija un kareivju psīchiska neapmierinātība un vilšanās sajūta. Kad kaŗavīri pēc smagām cīņām nonākuši Dzelzavā, tad divīzijas sastāvs savilkts divi bataljonos, kas tūlīt iesaistīti cīņās. Atbraucis ģen. Bangerskis un meklējis, kur palikuši kaŗavīri, bet no tiem neviens nav atgriezies divīzijā. Šie divi bataljoni tikuši tūlīt atkal ielikti ierakumos, mazās bedrītēs, kur noritējusi visa dzīve, pat atejas vietas nav varējuši ierīkot. Visu laiku bijuši zem uguns. Cilvēki novārguši miesīgi un garīgi. Kad Wehrmacht'a vīri atkāpušies, tad viņus dzinuši caurumus aizlāpīt - un tā kas atkārtojies bieži. Grūduši tur, kur bijusi vistrakākā vieta. Puiši vēl cīnījušies kamēr nācis rīkojums atkāpties līdz Rīgai. Pie Rīgas divīzijas komandierim bijusi nojauta, ka daudzi izklīdīs pa Rīgu, tāpēc pēc pavēles paziņojis, ka piešķirs atvaļinājumu. Solījuši, ka Rīgu un Kurzemi turēs, varēšot apmeklēt tuviniekus. Džūkstē ieradušies 11.okt., bet 13.okt. kritusi Rīga. Tanī pat laikā divīzijā atgriezušies vairāki kaŗavīri, kas izsprukuši no žandarmu nagiem Rīgā, pat ar saplēstām drēbēm. Neievērojot pareizus un likumīgus dokumentus, kaŗavīri ķerti un sūtīti uz Vāciju. Tas tā satricinājis kaŗavīrus, ka Rīgai garām ejot pazuduši no katras rotas ap 20 kaŗavīru. 25% starp tiem bijuši virsnieki, pat rotu komandieri. Par tiem vēlāk nekādu ziņu nav bijis. Džūkstes rajonā divīzija sākusi irt, arī virsnieki un vadība to jutusi, bet līdzēt neko nav varējuši. Cirkulējušas baumas, ka latviešus gar frontes malu ar kauju darbību virzīs uz Vāciju. Virtuves produktus kaŗavīri apgādājuši paši. Attiecības ar vācu kaŗavīriem bijušas saspīlētas to priekšrocību dēļ, kas parādīta vācu kaŗavīriem, bet ar žandarmeriju pat naidīgas. Iznākušas sadursmes ar žandarmiem, kad tiem bijis uzdots izsekot latviešu daļām. Bijusi pavēle nošaut katru, kas iet prom no vienības. Radusies atziņa par cīņas veltīgumu, par neiespējamu sadarbību un pamazām sirdī iegūlies naids. To pārdzīvojuši daudzi kārtīgi kaŗavīri un kļuvuši par dezertieriem. Tas ir tūkstošu stāsts.

28.

Slavenais pulkvedis Lobe par mums kureliešiem izteicies visai negatīvi, apzīmēdams mūsu darbu un centienus par niekošanos. Un pats! Bet pats viņš taču sludināja cīņu par Latviju!? Vai arī tā bija niekošanās?! - šodien 28!

29.

Traģēdija turpinās. Plūst atkal bēgļu kolonas, kas piespiedu kārtā izdzītas no Tukuma apkārtnes. Pie mums patvērumu pa nakti meklēja Milzkalnes zvejnieki. Nosaluši, novārguši, slimi, trūcīgi apģērbti. Pa etapiem sūtīti ar šķūtniekiem, kas viņus kādu gabalu paved un atstāj kaut kur ceļmalā. Kur viņus sūta, neviens to nezina. Ģenerālis pārcēlās uz jaunu vietu.

30.

Pagastā izziņo zirgu apskati uz 1.nov. Sagaida, ka arī bēgļiem atņems pēdējo zirgu. Ir bijuši gadījumi, kur žandarmi “oficiāli” atņem bēgļu ģimenēm zirgus un govis.

31.

Daļa jau pārcēlusies uz Stikliem, atstājot paliekas vecā vietā. 28.okt. pagāja trīs mēneši kopš grupa dibināta. Mūsu tautā daudzkas pārdzīvots šai vasarā un rudenī. Daudz, pārāk daudz melnu dienu. Mēs iesākām ar braucienu un formēšanos Skrīveros, lai būtu cīņā klāt mūsu tautas liktenīgajās dienās. Boļševiki bija ieņēmuši Jelgavu. Pēc ziņām viņi bija jau pie Olaines. Pēc baumām - bija jau panākta vienošanās starp abu naidīgo armiju pavēlniekiem par Rīgas atstāšanu boļševikiem. Vācu kaŗa spēka daļas maršēja un brauca ziemeļu virzienā uz Pērnavu. Rīgā pēcpusdienā jau varēja just paniku - ļaudis bēga - un dīvainā kārtā daudzi no tiem, kam bija pēdējiem jābūt postenī - tie pirmie nāves bailēs Rīgu pameta. Ziņa par Jelgavas krišanu ģenerāldirekcijās saņemta 6.30 no rīta. No plkst. 7.30-8.00 bija īsa sēde. Pēc plkst. 8.00 daži ģenerāldirektori bija jau no Rīgas aizbēguši. Iestāžu darbiniekiem bija atļauts neierasties darbā un izņemt savus dokumentus. Pusdienas laikā grupas darbiniekiem bija pavēlēts būt pie telefona vai pašiem gūt informāciju un būt gataviem izbraukt uz fronti. Automašīnu trūkuma dēļ izbraukšana notika plkst. 18.30. Tanī pašā vakarā Robežos vācām kopā cīnītājus. Tad devām uzaicinājumu, lai formētu bataljonu. Bija pamats cerēt, ka liktenīgajās dienās vācu polītika grozīsies, un latvieši brīvprātīgi varēs formēt savu armiju, kuŗā mēs cīnīsimies par saviem ideāliem, kas saskaņojami ar europeisku domāšanu. Diemžēl šis par nav bijis pieņemams vācu polītikai. Šoruden, kādā sarunā ar ģenerāldirektoriem, kāds augstāks vācietis (Bome?) teicis: Jūs, kungi, esat pietiekami inteliģenti, lai līdz šim būtu izpratuši, ka Vācija nedos jums to, ko jūs gribat, jūsu valstisko neatkarību. Tā runāja vācieši, kad jau Rīga bija briesmās, to saka un dara viņi arī tagad, kad palikusi tikai Kurzemes ielenktā daļa. Notikumi līdz šim virzījušies pret mums. Gaidot starptautisko notikumu atrisinājumu mums jābūt gataviem cīņā mirt par Latviju. Tikai pacietību un izturību! Trīs mēneši - Robeži, Strazde, Stikli! Izturēt!
__________________________________________________________________

Avots: Andersons, E., Siliņš, L. Latvijas Centrālā Padome – LCP. Latviešu nacionālā pretestības kustība 1943-1945. Upsala: LCP, 1994. 496 lpp.>318.-326.lpp.

Atgriezties pie satura rādītāja        Nākamā nodaļa (novembris)

Iepriekšējā nodaļa (septembris)

HISTORIA.LV