Kas ir Nacionālās Mutvārdu Vēstures projekts
Mutvārdu vēsture ir mūsdienu vēstures pētījumos plaši izplatīts veids, kā lūkoties uz nesenās vēstures notikumiem vai atsevišķiem vēstures aspektiem, galveno uzmanību pievēršot ne varas struktūrām un dominējošām sociālajām grupām, bet cilvēka pieredzei. Mutvārdu vēstures centrā ir sociālā vēsture, noklusētu vēstures notikumu vai cilvēka ikdienas dzīves pētniecība, galveno uzmanību pievēršot tā sauktajiem vienkāršajiem cilvēkiem un tradicionālā vēstures diskursā noklusētām sociālām grupām. Mutvārdu vēsture ieraksta visdažādāko cilvēku atmiņas un izjūtas, daudzas no kurām pretējā gadījumā paliktu ārpus vēstures, un rada plašāku un dzīvāku vēstures redzējumu.
Nacionālās Mutvārdu Vēstures (turpmāk tekstā NMV) projekts ir izveidots 1992. gadā, Filozofijas un socioloģijas institūtā. NMV dzīvesstāstu kolekcijā šobrīd atrodas ap 2000 ierakstu īsākās intervijas ilgst nepilnu stundu, garākās pat 12 un 17 stundas ieraksta. NMV dzīvesstāstu kolekcijā glabājas visdažādākās Latvijas cilvēku pieredzes ierakstītas dažādos novados, dažādu tautību stāstītās, atsedz dažādus 20. gadsimta notikumus, kā arī ietver latviešu pieredzi pasaulē (Anglijā, Amerikā, Kanādā, Zviedrijā, Norvēģijā). Cilvēku stāstījumi ir kā atsevišķi mozaīkas gabaliņi, kas kopā veido Latvijas nesenās vēstures attēlu, priekšplānā izvirzot subjektīvo pieredzi un pārdzīvojumu. Vienlaicīgi šie stāsti satur svarīgu informāciju par padomju laikā nedokumentētiem vai nepietiekoši dokumentētiem notikumiem un procesiem sabiedrībā, kuru izpēti ir iespējams balstīt galvenokārt mutvārdu liecībās (piemēram, nacionālo mežabrāļu kustība un ikdienas dzīve, nacionālās identitātes uzturēšanas stratēģijas u.c.).
Šajā mājas lapā piedāvājam ieskatu atsevišķos NMV kolekcijas dzīvesstāstu fragmentos, kas sniedz liecību par padomju un vācu okupācijas varām Latvijā laika periodā no 1940. līdz aptuveni 1955. gadam.
Visi Historia.lv no Mutvārdu Vēstures kolekcijas pārpublicētie teksti ir nerediģēti. Labotas tikai acīmredzamas pārrakstīšanās kļūdas.