Anonīms stāstījums.
Intervēšana veikta Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Latvijas vēstures katedras 2003.gada pavasara semestrī piedāvātā izvēles kursa Ikdienas dzīve Latvijā no 1944.-1955.gadam (lektors Jānis Ķeruss) ietvaros. Pierakstījis Edvarts Seliška.
1. Vīrietis, dzimis 1921.gadā, Rīga; 1944./ 1945. gads aizvadīts vācu armijas sastāvā un pēc dezertēšanas no tās slēpjoties Kurzemes mežos.
2. 1943. gada vasarā mobilizēts vācu armijā. Uzņemšanas komisijā bija māsas vīra brālis viņš bija polis (vārdā Staņislavs), bet uzskatīja sevi par latvieti (pēc nokļūšanas 1949 g. ASV dēvē sevi par Stenliju)[1] mēģināja mani pierunāt, lai stājos leģionā. Karot es vispār negribēju (1940. gada vasarā, kad pabeidzu skolu gribēju studēt arhitektūru), turklāt ko es latviešu leģionā būtu pazaudējis, un tāpat runāja, ka latviešus sūta uz grūtākajiem frontes posmiem. Atteicos cerēju, ka vispār nebūs jāiet armijā (tobrīd strādāju aušanas fabrikā Lenta);[2] nu, un Stenlijs arī nokārtoja ah, tu šitā, tad es tev tā pēc divām dienām atrados Austrumu frontē Vērmahtā vienībā, kurā visi liekas bija pomerānieši un silēzieši (viņi vāciski runāja ar tādu raksturīgu akcentu). Biju smagās mašīnas šoferis (sākotnēji līdzbraucējssargs) frontes vienībām piegādāju lādiņus. Dienot dabūju Gefreite (jefreitora E. S.) pakāpi. Tiešā karadarbībā nepiedalījos un armijā tuvāku draugu man nebija, visi bijām karavīri pret savu gribu bez īpašas degsmes pildīju savus dienesta pienākumus dienestu, protams, katrā gadījumā visi gribējām palikt dzīvi, bet nekādās aktivitātēs nebāzos. Kopš ģimeni izveda uz Sibīriju, centos izvairīties no jaunām dziļākām draudzības saitēm it īpaši pēc atgriešanās no filtrācijas nometnes, paziņu loku veidoja darba biedri un kolēģi muzikanti, ar kuriem spēlēju orķestrī (desmit gadus bērnībā biju mācījies klavierspēli), bet kopumā necentos nevienu tuvāk iepazīt līdz pat 40. gadu beigām tas varbūt arī mani izglāba nebija ko piešūt.
3. 1944. gada vasaras nogalē es ar savu vienību atkal atrados Latvijā, jo krievi uzbruka, vācieši atkāpās. Šajā laikā man piešķīra atvaļinājumu biju laikam kādās lauku mājās kad iznācu no tām skatos viena pamale visa sarkana Jelgava deg tur arī visa mana vienība. Tā arī aizlaidos; dabūju civilās drēbes dzīvoju Kurzemē lauku mājās, slēpos mežā vispār dzīve nebija slikta. 1945. gada maijā arī mežā mani ciet saņēma mežu ķemmēšanai krievi sūtīja tādus mazgadīgos 14, 15gadīgus. Aiz viņiem nāca pieaugušie. Kad tāds mazgadīgo bruņots bars ņem tevi ciet, ved un ik pa brīdim baksta mugurā ar durkli, lamā, naids iekšā ir par savu bezspēcību ja uzsprāgsi, tad tevi turpat arī nošaus. Tagad naida vairs nav tas bija sen un, ja naidu tur, tad tas iekšēji cilvēku sagrauž. Tā nokļuvu filtrācijas nometnē Karēlijā cēlu Belomora kanālu apstākļi bija grūti stāvēt līdz pusei ledainā ūdenī un rakt (reiz nometnē atradu zābakus domāju, paņemšu tur iekšā nosaldētas pēdas). Pašu kanālu, atceros, taisīja pamatīgi un precīzi tur paviršību nebija. Taču visumā filtrācijas nometnē izdzīvot varēja pie mums barakā bija viens čečens katru vakaru tas skaitīja lūgšanas neviens viņu neaiztika. Nometnē arī ne ar vienu tuvāk neiepazinos.
4. 1947. gadā mani no filtrācijas nometnes izlaida atgriezos Rīgā darbu atrast nebija grūti, nevienu īpaši neinteresēja ka es nometnē esmu sēdējis tādu bija daudz. Valstij vajadzēja darbarokas man jau bija darba pieredze Lentā vācu laikā, Rīgā 1947. gadā sāku strādāt Etalonā par metāla virpotāju (atradās šķiet Cēsu ielā); pa vakariem piepelnījos automobilistu klubā Baranka (automobīļa stūre krievu val. žargonā; klubs atradās tagadējās Vernisāžas vietā E. S.; man bija arī motocikls, kuru pats uzbūvēju). 1948. gadā gan mani (kā daudzus citus no nometnēm izlaistos) uzaicināja čekisti uz tādu savu dzertuvi pretim Stūra mājai (PSRS laikā tur atradās grāmatnīca, zīmīgi tagad tur atkala ir kafejnīca, tikai ne lēta dzertuve, bet visai dārgs iestādījums E.S.), kur viņi cilvēkus apstrādāja. Aicināja mani uz sadarbību pastāstīt ar ko kopā nometnē biju. Baidīja, ka es šeit (Latvijā) nebūšot pēc nometnes nevienam vajadzīgs, ka es neesot nekā vērts būšot grūti darbu atrast, bet tā esot par stukaču nākšot viegla nauda tā esot vienīgā izeja. Lai cilvēkam atraisītu mēli viņi lēja kopā vīnu ar šņabi sadarboties netaisījos un stāstīt jau man arī nebija ko, toties piedzirdīja viņi mani gan pamatīgi.[3] Pēc tam par mani neviens neinteresējās drošības iestādēs strādāja profesionāļi, kuri uzreiz juta, kur iespējams dabūt vajadzīgo informāciju, kur nē.
5. 1946.gadā jau bija atgriezusies mana māte kopā ar māsu Vilhelmīnu tās bija izsūtītas uz (tagadējā Burjatija E.S.). Māte atgriezās pati, nevienam par to nejautāja karš beidzies, tad jau visas reparācijas un kontribūcijas arī tā viņa, iesēdās vilcienā un atbrauca (izsūtījumā viņa atrada uz zemes mētājamies 20 ASV dolāru banknoti pie mums mājās tā ilgi glabājās) pēc kara valdīja tāda kustība un haoss, ka acīmredzot atgriezties nebija grūti. 1949. gadā tādēļ māti izsūtīja vēlreiz. Vecākā māsa Vilhelmīne atgriezās tikai 1956. gadā. Par izsūtījumu viņai piesējās tikai vienu reizi, kad jau strādādama Rīgas Adītājā tika izsaukta uz stūra māju, kā lieciniece par notikušajām zādzībām darba vietā. Izmeklētājs izjautāšanas laikā pieminēja māsas izsūtīšanu, acīmredzot bija labi gatavojies sarunai, mana māsa asi atbildēja, ka savu viņa ir atsēdējusi un viņam gar to neesot nekādas daļas. Cik zinu, - tā bija vienīgā reize. Sev uz galvas kāpt viņa nekad neļāva un nebaidījās sevi aizstāvēt. Raksturs Vilhelmīnei bija ass, bet viņa bija taisnīga un godīga, pirms kara, studiju laikā bija grāmatvede vienā no studenšu korporācijām.
[1] Jau neatkarīgās Latvijas laikā, īpaši jau Ulmaņlaikos bija daudzi poļi, kuri pēkšņi kļuva par latviešiem, kaut ģimenē tāpat sarunājās poliski. Galu galā arī mans brālis Roberts, kuru 1941. gadā izsūtīja (viņu šķiet nodeva kravas mašīnas šoferis uzvārdā Gorbunovs, Roberta mazajā uzņēmumā, kurš nodarbojās ar gaļas izstrādājumu piegādi, bez tam mums bija savas skārnis Vidzemes tirgū), sevi uzskatīja par latvieti viņš bija gājis latviešu skolā Dzeņa ģimnāzijā un jutās vispār labāk latviešu vidē. Roberts bija iestājies Sociāldemokrātiskajā partijā tieši latviešu, nevis poļu nodaļā.
[2] Visu ģimeni 1941. gadā atnāca un izsūtīja es paliku vienīgais, nezin kādēļ nebiju izvedamo sarakstā. Dzīvoju pie māsas Albīnes un viņas vīra pie viņiem dzīvoju arī pēc kara un pēc atgriešanās no izsūtījuma pie māsas dzīvoja arī vecākā māsa Vilhelmīne un mūsu māte.
[3] Pēc Staļina nāves tieši šiem ziņu pienesējiem, kuri piekrita sadarbībai, sākās grūti laiki PSRS drošības iestādēm vairs nebija vajadzīgs uzturēt šo armiju. Un 1954., 1955. gadā lielu daļu šo parazītu gluži vienkārši Čeka izmeta no sava dienesta un viņi zaudēja viegli iegūstamās naudas līdzekļu avotu.
Ievietots: 15.07.2003.