Kārļa Ulmaņa nopratināšanas protokols.

[1942. gada 16. februārī, Vorošilovskā]
_____________________________________________________________

Nopratināšana uzsākta plkst. 13.30.

Jautājums: Vai jums ir pazīstams Kurcijs Andrejs Pētera d.?

Atbilde: Par Kurciju, kura vārdu un tēva vārdu nezinu, man ir zināms, ka viņš Latvijā bija rakstnieks un ārsts, viņa literārie darbi man nav pazīstami. Personiski es ar Kurciju nebiju pazīstams un nekādu sakaru ar viņu man nav bijis.

Jautājums: Vai jūs zināt, kādām politiskām partijām un virzieniem pieslējās Kurcijs?

Atbilde: Man ir zināms, bet, no kādiem avotiem tas nāk, es tagad nevaru atcerēties, ka Kurcijs pieslējās sociāldemokrātu partijai, turklāt piederēja tās galēji kreisajam spārnam. Kurcijs nebija izcils politiskais darbinieks. Viņa runas es neesmu dzirdējis, netiku lasījis arī viņa rakstus. Vēl vairāk - es galīgi nezinu, vai Kurcijs vispār jebkad uzstājās kā orators un rakstīja presē.

Par Kurcija piederību sociāldemokrātu partijas kreisajam spārnam es zinu tikai par posmu līdz 1934. gadam, tas ir, līdz valsts apvērsuma dienai Latvijā, kura rezultātā visas politiskās partijas valstī tika aizliegtas un nodibināta buržuāzijas diktatūra. Par Kurcija politiskajiem uzskatiem un partijas piederību pēc 1934. gada es neko nezinu. Tāpat es nezinu viņa atrašanās vietu. Līdz 1934. gadam Kurcijs dzīvoja Rīgā, bet pēc 1934. gada man nekādu ziņu par viņu nebija.

Tas arī ir viss, kas man zināms par Kurciju.

Nopratināšana pārtraukta plkst. 16.

Manis paša sacītais pierakstīts pareizi, protokols man nolasīts, par ko arī parakstos

K. Ulmanis

Nopratināja:

IeTK vec[ākais] izmeklētājs Medvedkovs

_____________________________________________________________

Avots: Kārlis Ulmanis trimdā un cietumā: Dokumenti un materiāli. Ar Induļa Roņa ievada eseju “Kārlis Ulmanis Latvijas brīvvalsts likteņa stundās un viņa Golgātas ceļā”. Sastād.: Ronis, I., Žvinklis, A. Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 1994. 480 lpp.> Nr.56, 458.lpp.

Dokumenta atrašanās vieta: Krievijas Federācijas Drošības ministrijas centrālais arhīvs, N-16676.l.

Ievietots: 12.09.2003., materiāls sagatavots ar LIIS atbalstu

HISTORIA.LV