Kārļa Ulmaņa PSRS Iekšlietu Tautas komisariāta izmeklētājam sniegtā rakstiskā liecība par 1934. gada 15. maija apvērsumu (papildinājumi).

[1941. gada 14. augustā, Vorošilovskā]
_______________________________________________________________

Pils. izmeklētājam Volkovam

Papildinājumi 9.8.41. manis uzrakstītajam jautājumā par 15.5.34. apvērsumu.

1. Pēc apvērsuma tika slēgtas vairākas avīzes, to skaitā arī dienas avīze “Sociāldemokrāts”.

2. Apvērsuma, kā arī valdības tālākās darbības raksturu diezgan skaidri rāda valdības sastāvs, kura tika izveidota pēc apvērsuma. Valdībā iegāja - 3 pārstāvji no bijušās “Zemnieku savienības” partijas aprindām (2 agronomi un 1 atvaļināts ģenerālis); pa vienam pārst[āvim] no bij[ušām] Latgales partiju aprindām - demokrātiem-progresistiem (zemnieki un pilsētu un lauku inteliģence) un katoļu apvienības (sīk- un bezzemnieki, inteliģence); viens pārstāvis no bij[ušās] “Progresīvo pilsoņu” partijas aprindām, kurai agrāk bija labējo sociālistu nosaukums; - statistiķis, žurnālists un zinātnisko darbu autors; viens pārst[āvis] no bij[ušās] sīksaimnieku (zemnieku) partijas aprindām - ekonomisko zinātņu kandidāts; divi pārstāvji no bijušās “nacionālās apvienības” partijas aprindām (pilsētu un lauku inteliģence, namīpašnieki, rūpnieki) - viens inženieris, bet otrs - universitātes profesors; viens bezpartijiskais - ekonomikas zinātņu kandidāts un viens bezpartijiskais jurists.

Kā redzams, lauku un pilsētu pārstāvji - Latvijas iedzīvotāji (aptuveni) 65% bija laucinieki un 35% pilsētnieki.

Pēc kāda laika ar ministra Bērziņa iecelšanu par kabineta locekli (B[ērziņš] - no Zem[nieku] savienības aprindām, mežsarga dēls) uzcītīgu pārstāvi un savu interešu aizstāvi ieguva arī fabriku strādnieki; Darba kamera strādāja min[istra] Bērziņa vadībā.

U [lmanis]

______________________________________________________________

Avots: Kārlis Ulmanis trimdā un cietumā: Dokumenti un materiāli. Ar Induļa Roņa ievada eseju “Kārlis Ulmanis Latvijas brīvvalsts likteņa stundās un viņa Golgātas ceļā”. Sastād.: Ronis, I., Žvinklis, A. Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 1994. 480 lpp.> Nr.37, 425.lpp.

Dokumenta atrašanās vieta: Krievijas Federācijas Drošības ministrijas centrālais arhīvs, N-16676.l.

Ievietots: 12.09.2003., materiāls sagatavots ar LIIS atbalstu

HISTORIA.LV