PSRS pilnvarotā Latvijā Andreja Višinska telefonogramma PSRS Ārlietu tautas komisariātam.

[1940.g. 20.jūnijā plkst. 15.10-16.00]
________________________________________________________________

Biedrs Smorodinovs: Pie aparāta Smorodinovs.

Biedrs Višinskis: Lūdzu nodot Vjačeslavam Mihailovičam [Molotovam]: šodien plkst. 11 no rīta es kopā ar biedru Derevjanski apmeklēju Ulmani, kurš pavēstīja, ka nekādu iebildumu par jauno ministru kabineta sastāvu pēc mūsu saraksta vai priekšlikumu par izmaiņām tajā viņam nav. Tāpat [viņš] neuzstāj uz priekšlikumu par Blumbergu, ja mēs uzskatām viņu par nepieņemamu.

Es atbildēju, ka šo jautājumu, kā arī jautājumus par citām vakantajām ministrijām uzskatu par mērķtiecīgu atrisināt papildus.

Breikša pārbaude visos iespējamos veidos negatīvus datus pret viņu nav devusi. Iebildumi nāk no Latgales grupas, kura uzskata Breikšu par nacionālistu un ka viņš slikti izturas pret latgaliešiem, tomēr arī viņi neuzstāj uz Breikša noraidīšanu, paužot vienīgi savas šaubas - vai Breikšs neradīs nesaskaņas kabineta sastāvā.

Uzskatām, ka būtu mērķtiecīgi, ja valdības sastāvā būtu “Demokrātiskā centra” grupas pārstāvis. Ar Breikša noraidīšanu nebūs neviena no šīs grupas, zināmas pretrunas, kas skar prosovetiskās līnijas galveno jautājumu, ir izdevīgas.

Jaunā sastāva publicēšana nolikta šodien uz plkst. 20 pēc vietējā laika, t.i. plkst. 21 pēc Maskavas laika. Ja nepieciešams izslēgt no saraksta Breikšu, lūgums nekavējoties dot atbildi, lai būtu iespēja pieņemt savlaicīgus mērus. Tāpat lūdzam iespējami steidzami dot atbildi par Blumbergu. Pārējos jautājumus nodosim papildus pa “VȔ, kas tagad tiek atjaunots pārstāvniecībā.

Ziņojam, ka starp plkst. 14 un 16 Rīgā gaidāma liela demonstrācija, pilsētā tiek palaistas baumas par aizsargu bruņotas akcijas gatavošanu, mūsu pavēlniecība pieņēmusi nepieciešamos mērus. Viss, gaidu atbildi pie vada. Višinskis. Derevjanskis.

Smorodinovs: Runā Smorodinovs. Vjačeslavs Mihailovičs lūdz atkārtot, vai pareizi paziņots par Blumbergu, jo šī uzvārda viņam nav.

Višinskis: Atbildu: par Blumbergu ziņoju ar šifrogrammu, kas izsūtīta šodien, 20.jūnijā, plkst.5.30 no rīta. Šajā šifrogrammā sīki informēju par Ulmaņa apmeklējumu naktī un sarunām ar viņu par jaunā kabineta sarakstu.

Blumbergs pašreizējā valdībā ieņem tirdzniecības un rūpniecības ministra posteni un uz laiku pilda finansu ministra pienākumus. Blumbergs tiek uzskatīts par ievērojamu ekonomistu-kooperatoru, viņš ir vecs kooperācijas darbinieks, labs praktiķis, viņam ir liela autoritāte tirdzniecības un rūpniecības aprindās, politiski bezkrāsaina figūra. Dažādas progresīvo sabiedrisko aprindu grupas izsakās par viņa saglabāšanu jaunajā kabinetā. Līdz šim brīdim atbildi Ulmanim mēs neesam devuši, taču norādījām uz nepieciešamību atjaunināt visu sastāvu, neizslēdzot atsevišķus izņēmumus.

Mūsu viedoklis par Blumbergu - mērķtiecīgi saglabāt jaunajā kabinetā, jo citas kandidatūras mums pagaidām nav. Meklējam. Gaidām norādījumus.

Smorodinovs: Biedram Višinskim. Vjačeslavs Mihailovičs lūdza pateikt, ka atbildi viņš nodos vēlāk un lūgs Jūs pie vada papildus.
_____________________________________________________________

Avots: Latvijas okupācija un aneksija 1939-1940: Dokumenti un materiāli. Sastādītāji: I.Grava-Kreituse, I.Feldmanis, J.Goldmanis, A.Stranga. Rīga, 1995. Nr.165, 381.-383.lpp.

Dokumenta teksts krievu valodā publicēts: Полпреды сообщают... Сборник документов об отношениях СССР с Латвией, Литвой и Эстонией август 1939г.-август 1940г. Москва: Междунвродные отношения, 1990. Nr.273, с.408.

Dokumenta atrašanās vieta: Архив внешней политики СССР ф.06, оп.2, п.21, д.243, л. 3-5.

Ievietots: 09.05.2002., materiāls sagatavots ar LIIS atbalstu

HISTORIA.LV